Graudaugi mūsu ēdienkartē!
15. marts, 2020 pl. 18:09,
Nav komentāru
Fitīnskābe un fitāti - Cik daudz plusu, tik arī mīnusu. Tāpēc šo vielu saturošos produktus ēdam gudri!
Visi graudaugi un pākšaugi satur konservējošas vielas fitātus, kas pasargā graudus no bojāšanās un kavē to sagremošanu. Kā visiem, tā arī grauda dzīves mērķis ir uzdīgt un radīt pēcnācējus nevis tikt apēstam.
MĪNUSI. Fitāti saista un kavē minerālvielu (kalcija, magnija, dzelzs, cinka) uzsūkšanos gremošanas sistēmā, kā rezultātā rodas minerālvielu nepietiekamība. Fitātus neitralizē grauda aktivizēšana - pirmkārt, jau diedzēšana. Mūsu senči graudus pēc nopļaušanas nogatavināja, atstājot sasietus kūlīšos un tikai tad izkūla, tādejādi iegūstot miltus, kas nesatur fitātus un tie ir ar augstu uzturvērtību. Mūsdienu graudu vākšanas metodes neneitralizē fitātus kā rezultātā graudi un attiecīgi pilngraudu milti satur tos. Tāpēc klijas, pilngraudu miltus un graudus, sēklas saturošas maizes ir kaitīgas veselībai un salīdzinoši dabīgi raudzēta balto miltu maize ir daudz veselīgāka par ar aktīvo raugu cepta pilngraudu maize. Otrs veids kā fitātus var neitralizēt ir skābēšana vai ilgstoša dabiskā raudzēšana. Tāpēc dabīgi raudzētas pilngraudu maizes ir veselīgas.
Fitātu neitralizēšana:
Dabiski jeb skābi raudzējot ar ieraugu.
Veselus graudus (prosu, rīsus, auzu pārslas, griķus, arī pupiņas, lēcas, zirņus) un pilngraudu miltus mērcējot istabas temperatūrā vismaz 7 stundas - aplej ar līdzīga daudzuma ūdens un pievieno ēdamkaroti (ja liels daudzums, tad vairāk) dabiska etiķa (ābolu un tml.), citronu sulas vai skābpiena produkta (sūkalas, kefīrs, jogurts bez piedevām).
Riekstus, sēkliņas mērcē ūdenī pievienojot tam 1 ēdamkaroti jūras sāls un atstājot istabas temperatūrā 6-8 stundas. Pēc tam nolej ūdeni. Ja vajadzīgs ilgākai uzglabāšanai, tad uz cepamā papīra zemā temperatūrā žāvē cepeškrāsnī vai kur citur.
PLUSI.
Fitāti ļoti ātri uzsūcas mūsu gremošanas sistēmā, un nomierinoši iedarbojas uz mūsu onkošūnām, kā arī samazina to augšanu un māca onkošūnām atgriezeniski, veidoties par normālām šūnām. Fitīnskābes mehānisms apvieno pretiekaisuma, antioksidantu un imūnstimulējošo iedarbību uz ķermeni. Imūnā stistēma aktivizē personīgo “aizsardzības fronti” - neitrofīlus un īpašās šūnas - killerus, kas iznīcina vēža šūnas.
TĀ-TAD! Cilvēka organisms spēj sašķelt tam zināmu daudzumu fitīnskābes, līdz ar to atlikusī fitīnskābe mums neļaus uzsūkties vitamīniem un mikroelementiem. Te, galvenais ir balans un pareizās kombinācijās uzņemtie produkti.
Kopumā - ir svarīgi UZTURĒT veselīgu zarnu mikrofloru un rūpīgi sakošļāt svaigu, kvalitatīvu ēdienu. Tad - gan no augu, gan dzīvnieku valsts produktiem ļoti labi uzsūksies visas nepieciešamās vielas.
Nav komentāru
Komentēt
Pirkumu grozs
Pirkumu grozs ir tukšs.