Cik svarīgi ir pareizi izvēlēties ēdienu!
Karotinoīdi - ir otri biežākie uztura produktos sastopamie antioksidanti un imūnstimulatori. Karotinoīdi ir augu krāsvielas. Tie rodas tikai augos. Visvairāk karotinoīdu ir augu zaļajās lapās. Pie karotīniem ar izteiktām antioksidantu īpašībām pieder likopēns (daudz tomātos), luteīns un ceaksantīns (daudz spinātos), β-kriptoksantīns (daudz burkānos).
Saponīni – ir ļoti plaši izplatīti augu valstī un atrodas dažādos augu orgānos, bet visvairāk to ir sēklās, saknēs un augļos. Saponīnus saturošos augus lieto medicīnā kā atkrēpošanas līdzekļus, augšējo elpošanas ceļu iekaisumu ārstēšanai un kā diurētiskus līdzekļus. Daži arāliju dzimtas augu (žeņšeņa, arāliju, eleuterokoka, ehinopanaksa) saponīni iedarbojas uz centrālo nervu sistēmu kā tonizējoši un stimulējoši līdzekļi. Daži saponīni labvēlīgi ietekmē sirds un asinsvadu sistēmu un galvas smadzeņu asinsvadus; tos lieto aterosklerozes ārstēšanai, piemēram, dioskoreju saponīnus.
Glikozināti – profilaktiski pasargā no infekcijām un šīs vielas novērš audzēju veidošanos un kancerogēnu un toksīnu izvadīšanu no organisma. Glikozinati ir īpaši noderīga aknām. Glikozināti atrodas īpaši daudz mārrutkos, sinepēs, ķirbjos, redīsos, kresēs.
Flavonoīdi – dabīgās augu aizsargvielas. Šīs vielas cilvēka un dzīvnieku organisms sintezēt nevar. No plašās vairāk nekā 5000 dažādo flavonoīdu saimes vienīgi tokoferoli ir atzīti par vitamīniem. Flavonoīdi visvairāk ir koncentrēti zem augļu un dārzeņu mizas. Flavonoīdiem ir antioksidantu, antibakteriāli, pretvīrusu, pretiekaisumu un pretvēža efekti. Kontrolētos pētījumos par flavonoīdiem bagātas diētas ietekmi uz cilvēka veselību tika uzrādīti daudzi pozitīvi efekti, starp kuriem ļoti būtiski ir endotēlija funkciju uzlabošanās, insulīnrezistences mazināšanās, asinsspiediena krišanās, trombocītu agregācijas mazināšanās, ZBL oksidācijas samazināšanās pacientiem ar augstu kardiovaskulāro risku. Summējot flavonoīdu dažādās iedarbības iespējas un izvērtējot, kā tās var ietekmēt kardiovaskulāro pataloģiju attīstības risku, var teikt, ka tie samazina gan slimības attīstības iespējas, gan spēj palēnināt jau esošos patoloģiskos procesus
Protams, tas vēl nav viss no mūsu ēdienkartes vielām, kas palīdz veselības uzlabošanai, jo ir tādi, kā - Proteāžu inhibitori, Terpēni, Fitoestrogēni, Fitinskabes un citas vielas, bet par tām turpinājumā kādu citu dienu! Kā arī Aerobās aktivitātes imūnsistēmas nostiprināšanai.
Nav komentāru
Komentēt
Pirkumu grozs
Pirkumu grozs ir tukšs.