Transkraniālā elektrostimulācija
TES ir fizioterapeitiska tehnoloģija transkraniālajai elektrostimulācijai (TES) ar komplekso terapeitisko efektu, kuras pamatā ir palielināta opioīdu hormonu (endorfīnu) izdalīšanos organismā jeb, citiem vārdiem sakot, “laimes hormoni”.
Šīs fizioterapeitiskās metodes galvenā iezīme ir tāda, ka transkraniālās elektriskās stimulācijas procedūras laikā organismā tiek ievērojami aktivizēta neirohormonu un neirotransmiteru (endorfīna, enkefalīna, serotonīna) ražošana, kam ir spēcīga pretsāpju iedarbība, kas samazina nervu sistēmas jūtīgumu pret stresu, uzlabo garastāvokli, mazina vispārējā stresa un depresijas pazīmes.
TES tiek veikta caur galvas ādu ar vājiem impulsiem caur elektrodiem, kas piestiprināti pie pacienta galvas. Klīniski pierādīts, ka 10 minūtes pēc procedūras sākuma smadzenēs neirohormonu un neirotransmiteru saturs palielinās 2,5 reizes, bet cerebrospinālajā šķidrumā – 3,5 reizes.
Smadzeņu stimulācija var uzlabot nervu sistēmas spēju pielāgoties jauniem apstākļiem un izveidot jaunus neironu tīklus. Piemēram, ja cilvēks, domājot par nākotni uzreiz jūtas satraukti vai slikti, tas nozīmē, ka stimuls vienmēr izraisa vienu konkrētu atbildes reakciju. Lai radītu jaunu atbildes reakciju, ir jāstimulē citi, līdz šim neizmantoti smadzeņu reģioni. Šis ceļš paver cilvēkam uz plašāku pasaules redzējumu.
Šobrīd pasaulē transkraniālā elektrostimulācija plaši pielietota depresijas ārstēšanai - ASV, Vācija, Francijā, Nīderlandē, Somijā u.c. sasniedzot labus klīniskus rezultātus tiek pētīta metodes efektivitāte arī citu saslimšanu ārstēšanā.
Kā darbojas TES tehnoloģija?
Transkraniālā elektriskā stimulācija ir vienkārša un droša procedūra ar augstu efektivitāti. TES tiek veikta pacientam ērtā pozā (guļus vai sēdus).
Procedūras ilgums ir no 15 līdz 60 minūtēm, kurss ir no 1 līdz 16 sesijām, kas tiek veiktas katru dienu vai katru otro dienu. Procedūras laiks, ilgums un intensitāte tiek noteikta individuāli atkarībā no pacienta problēmas.
Indikācijas:
- Atmiņas un kognitīvo funkciju uzlabošana
- Depresija,farmakorezistenta depresija;
- Neiropātiskas sāpes un migrēna;
- Galvas traumas un pēcinsulta sekas;
- Obsesīvi kompulsīvie traucējumi;
- Atkarības